Fotospacer z Olympusem po Mazowszu II – Podkowa Leśna

W ramach cyklu #mazowsze_nieoczywiste_Olympus_Epson odbyła się kolejna, druga w tym roku wyprawa, w której miałem przyjemność uczestniczyć. Fotospacer po położonej 25 km na płd-zach. od Warszawy Podkowie Leśnej. Miejscowość położona jest na Równinie Łowicko – Błońskiej, na terenie Lasów Młochowskich. Podkowa Leśna to pierwsze w Polsce miasto-ogród. Zbudowane zostało według koncepcji angielskiego architekta, Ebenetzera Howarda.

Spacerując malowniczymi uliczkami i alejami noszącymi nazwy ptaków i drzew: Gołębia, Bażancia czy Modrzewiowa nacieszyć się można kontaktem ze starymi drzewami oraz ich mieszkańcami. Ptasie śpiewy, (nawet w lutym) uprzyjemniają poznawanie zarówno przedwojennych koncepcji i stylów architektonicznych jak i podejrzenie wielu ciekawych rozwiązań  stosowanych obecnie w budownictwie domów jednorodzinnych. Okolica obfituje w różnorakie smaczki i detale, które przyciągają obiektywy, tak więc już na samym początku wiem, że jeszcze nie raz tu wrócę. Podczas spaceru tradycyjnie już informacje i ciekawostki przekazuje uczestnikom Warszawska Fabryka Spacerów, ale tym razem do Agnieszki Zuzgi dołącza gościnnie Paweł Siedlecki, podkowiański radny.

Na trasie fotospaceru znajduje się tutejsza perełka. Odrestaurowana i uratowana przed zniszczeniem, przedwojenna willa Aida, na której teren zaprasza nas obecny właściciel. Wpisany do rejestru zabytków, letni dom rodziny Lilpopów, był również  ulubioną, letnią siedzibą Jarosława Iwaszkiewicza. Pobyt w willi zaowocował poślubieniem przez poetę Anny, córki Stanisława Lilpopa – przemysłowca, konstruktora maszyn rolniczych, miłośnika sztuki, fotografika, jednego z założycieli Podkowy Leśnej.

Do dyspozycji uczestników spaceru była pełna gama sprzętu fotograficznego z oferty Olympus Polska. Korpusy aparatów bezlusterkowych systemu Micro 4/3, serii OM-D i PEN, oraz plecak obiektywów M.Zuiko Digital PRO (od najjaśniejszego 25 mm 1:1.2 PRO do 300 mm PRO), które można było wymieniać i sprawdzać w trakcie wyprawy. Naturalnie nie zabrakło najbardziej zaawansowanego obecnie modelu Olympusa – flagowca: OM-D E-M1 Mark II. Podczas warsztatowych części fotospaceru, zagadnienia i techniki fotograficzne omawiał  Tomasz Kulas z Fotospacery.pl, potrzebującym służyli radą, także obecni w wydarzeniu specjaliści z Olympusa. Dzięki :)

Leśny Park Miejski nie pozbył się jeszcze zimowego lodu, było go nadal sporo, ale nadchodzącą wiosnę widać już było na każdym kroku.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie domu Iwaszkiewiczów. Zbudowany w 1928 r., był od początku ważnym ośrodkiem życia kulturalnego, miejscem spotkań wielu wybitnych muzyków i literatów.

W okresie przedwojennym bywali tu m. in. Jan Lechoń, Antoni Słonimski, Stanisław Baliński, Józef M. Rytard, Karol Szymanowski.

Podczas wojny, gośćmi domu byli m.in.: Czesław Miłosz, Stanisław Dygat, Krzysztof Kamil Baczyński, Leon Schiller, Stanisław Piętak, Witold Lutosławski, Andrzej Panufnik. Po Powstaniu Warszawskim na dłużej zatrzymali się tu: Pola Gojawiczyńska, Jerzy Andrzejewski, Władysław Tatarkiewicz, Adam Grzymała-Siedlecki, Roman Jasiński, Jerzy Waldorff.

W okresie powojennym dom również tętnił życiem…

Obecnie znajduje się tu muzeum. Więcej informacji, a nawet wirtualna wycieczka po wnętrzu dostępna jest w odnośniku poniżej:

Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku

ur-0222

fotografia grupowa:

ur-2029

W klimatycznych wnętrzach odbyła się fotograficzna sesja Julii. Podczas niej mieliśmy naprawdę dużo swobody (podziękowania dla wyrozumiałych i pomocnych pracowników muzeum). Julia zaprezentowała dla nas dwie stylizacje, wcielając się w dwie odmienne postaci. Na planie korzystaliśmy jedynie z naturalnego światła zastanego, nie doświetlaliśmy dodatkowo w żaden sposób.

Model: Nefthis
Make-up: Wojciechowska makijaż bodypainting charakteryzacja
W tle, na kilku zdjęciach widać portret Iwaszkiewiczów autorstwa Witkacego – obraz o  dość ciekawej historii.

W czerni i bieli:

Podziękowania dla wszystkich, dzięki którym odbył się ten fotospacer, oraz dla współuczestników wydarzenia. Do zobaczenia na kolejnych wyprawach!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s