„Słoneczny Patrol”

Pierwszy w tym roku Fotospacer! Pierwszy z tegorocznego cyklu. Fotospacery z Olympusem: Mazowsze – miejsca nieoczywiste. (2017.01.29)

#mazowsze_nieoczywiste_Olympus_Epson

Słoneczne, niedzielne przedpołudnie. Spotkanie pod bramą mokotowskiej zajezdni tramwajowej R3. Siarczystego mrozu nie ma, towarzystwo uśmiechnięte. Po przywitaniu się z uczestnikami, rozpoczynamy tradycyjnie od „wypożyczalni” ;) Dobieramy sprzęt i jesteśmy gotowi na „trip”.

Ja fotografuję „podręczną lustrzanką” i bezlusterkowcem ze zmienną optyką:

Olympus OM-D E-M5 Mark II, do tego jasny, szerokokątny zoom Olympus M.Zuiko Digital 12–40 mm f/2.8 ED PRO

Ten FotoSpacer to nie warsztaty fotografii produktowej, ale aparaty serii PEN i OM-D po prostu przyciągają wzrok. Nie mogłem się powstrzymać by od czasu do czasu nie zerkać na te skosy, zaokrąglenia, ułożenie pokręteł, rozmieszczenie przycisków :)

Zaczęliśmy na mokotowskiej bazie tramwajowej R3 przy ul. Wołoskiej, gdzie na placu, specjalnie na nas czekały już wagony Retro.

Fotospacer z Olympusem 1

Zanim rozeszliśmy się w poszukiwaniu kadrów, zebraliśmy się do zdjęcia grupowego ze specjalnym, trójwymiarowym muralem w tle:

Fotospacer z Olympusem 1

wnętrza z duszą…i bez wchodzących w kadr, to jest to :)

ukłon dla ludzi, którzy na co dzień opiekują się tymi skarbami…

„nacieszywszy się smaczkami…” ruszyliśmy do nowszej części zajezdni. Domu mokotowskich wagonów! Mogliśmy zaglądać w różne niedostępne miejsca, wskoczyć do kanałów tramwajowych i innych zakamarków zaplecza technicznego, gdzie rzadko przyjmuje się „obcych”.

Fotospacer z Olympusem 1

Czas na zabytkowy tramwaj typu K – „Berlinka” z 1940 r. To w dużej mierze dzięki niemu możliwe były te „skoki w czasie”. Wagon wypożyczyły nam Tramwaje Warszawskie.

Jak mawia pewna reklama ” Są parówki i są Berlinki”

IMG_7822-2.JPG

Zanim ruszyliśmy, ćwiczenia fotograficzne – technika: Panoramowanie/Panning ;)

Naszym ” pędzącym wehikułem” jest ON! Wagon 445! ;)

Motorniczymi są Andrzej i Jarek. Salut, my Friends!

Pamiętacie kasowniki dziurkujące bilety?

Czas na rozmowy, testy, nieco historii…i przede wszystkim na fotografowanie. Tego co za oknem i tych co wewnątrz, wszak fotografowie (obojga płci) to też nieźli modele ;)

W drogę…

Fotospacer z Olympusem 1

Pomimo hałaśliwych momentów na łukach i zakrętach torowiska, naszym przewodniczkom – Agnieszce i Weronice z Warszawskiej Fabryki Spacerów udaje się przekazywać opowieści i anegdoty o mijanych po drodze miejscach.

z zajezdni przy Wołoskiej udajemy się na drugą stronę Wisły. Jedziemy przez Pl. Narutowicza, Towarową, Mostem Gdańskim, Ratuszową, Kijowską – do zabytkowej, starej zajezdni tramwajowej na Pradze (R-2 Praga). „Berlinka” po drodze generuje iście industrialną orkiestrę – piszczy, zgrzyta, świszczy, trzeszczy… miejscami tramwajem miota  jak Szatan – ale stabilizacja w korpusie Olympusa działa niemal jak gimbal, szacunek się należy!

kanał na R2:

Fotospacer z Olympusem 1

Powrót na Mokotów w promieniach popołudniowego słońca: R2 – Kijowska, Zieleniecka, Most Poniatowskiego, Pl. Narutowicza, Wołoska – R3

W drodze kilka nieoczywistych kadrów:

przejeżdżając przez Śródmieście mijamy pozostałości budynku Uniwersal na tyłach Rotundy… Rotundę też niedługo czekają zmiany…

Fotospacer z Olympusem 1

Fotospacer z Olympusem 1

Na zakończenie wszyscy uczestnicy FotoSpaceru z Olympusem Numbero Uno otrzymali od Tramwajów Warszawskich miłą, pamiątkową suwenirę. Kubeczek z mottem firmy: „Tramwaje Warszawskie przyjazne ludziom i miastu”, a także kilka innych drobiażdżków, w tym pyszne tramwajowe krówki :)
Serdecznie dziękuję!!!

Fotospacer z Olympusem 1
na zdjęciu Piotr właśnie z takim kubasem.

Ogromne dzięki także dla Olympus Polska za możliwość testowania sprzętu. EM-5-tka kolejny raz mnie nie zawiodła. Ostatnim razem na fotospacerze po Targach Turystycznych, miałem dużo mniej czasu na „ułożenie jej pod siebie”. Fotografowało się przyjemnie, intuicyjnie, żadna „sprzętowa przeszkadzajka” nie zakłóciła mi chwil gdy oddawałem się pasji.

Do następnego razu :)

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s